Informacje Prasowe

McDonald’s otworzył punkt opieki „Maczek” na Dworcu Centralnym dla dzieci uchodźców z Ukrainy

PDF
DOCX

McDonald’s Polska, wspólnie ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog i we współpracy z Grupą Centrum, oddolnym ruchem wolontariuszy z Dworca Centralnego, otworzył w nowym Centrum Szkoleniowym firmy na Dworcu tymczasową świetlicę „Maczek”. To ciepłe, przyjazne miejsce dla dzieci uchodźców z Ukrainy i ich opiekunów, czekających na dworcu na dalszą podróż.

Punkt opieki dziennej „Maczek” został otwarty w nowym Centrum Szkoleniowym McDonald’s Polska na warszawskim Dworcu Centralnym. To inwestycja firmy oddana kilka dni temu do użytku. Na potrzeby świetlicy, McDonald’s Polska udostępnia przestrzeń Centrum, złożoną z:
  • ponad 80m2 sali wyłożonej miękką wykładziną, z projektorem umożliwiającym emisję bajek, wyposażonej i umeblowanej z uwzględnieniem potrzeb dzieci w różnym wieku,
  • przestrzeni recepcyjnej dla mam i opiekunów dzieci,
  • szatni na odzież wierzchnią i bagaże,
  • aneksu kuchennego,
  • dwóch toalet – dla dziewczynek i chłopców.
Dzieci przebywające w „Maczku” mogą odpocząć, bawić się, oglądać bajki, słuchać muzyki, grać w gry planszowe, wykonywać prace plastyczne, brać udział w animacjach i prostych zajęciach z programowania z wykorzystaniem robotów edukacyjnych. Zajęcia prowadzą doświadczeni animatorzy ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, wspierani przez nauczycieli z Ukrainy.
fot. McDonald's Maczek Świetlica  (2).jpg

Widząc sytuację uchodźców, w tym osób przybywających na warszawski Dworzec Centralny i oczekujących na podróż, chcieliśmy pomóc w sposób odpowiadający na realną potrzebę, tu i teraz. Udostępniliśmy naszą przestrzeń i wspólnie ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog stworzyliśmy komfortowe warunki dla dzieci, aby miały swoje ciepłe, przyjazne miejsce do odpoczynku, edukacji i zabawy na czas przebywania na Dworcu. Chcemy w ten sposób wesprzeć mamy i opiekunów dzieci, aby w czasie pobytu podopiecznych w „Maczku”, mogli złapać oddech, pozyskać niezbędne informacje i załatwić podstawowe sprawy, a potem – ruszyć dalej w podróż. Cieszę się, że razem z naszym partnerem możemy zapewnić dzieciom i mamom opiekę oraz wsparcie wysokiej jakości, w przyjaznych i bezpiecznych warunkach

– mówi Adam Pieńkowski, Dyrektor Generalny McDonald’s Polska

Partnerem inicjatywy jest Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, które ma wieloletnie doświadczenie w realizacji złożonych projektów edukacyjnych i animacji dla dzieci oraz młodzieży w różnych grupach wiekowych.

Jako Stowarzyszenie od początku wojny w Ukrainie wspieraliśmy uchodźców, szczególnie tych najmłodszych i nieletnich. W punkcie na Torwarze poznawaliśmy historie ukraińskich dzieci i z wrażliwością uczyliśmy się działania w tej nowej sytuacji. W „Maczku” na Dworcu Centralnym odpowiadamy za opiekę nad przebywającymi w punkcie opieki dziećmi, zapewniając im zabawę, animacje i – jeśli jest na to przestrzeń oraz zainteresowanie – naukę z wykorzystaniem m.in. robotów edukacyjnych

– mówi Iwona Brzózka-Złotnicka, Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog

Partnerzy, McDonald’s Polska i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, współpracują z liderkami wolontariuszy z Grupy Centrum działającej na Dworcu Centralnym. Wspólnie wypracowano zasady kierowania ruchem do punktu opieki, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom oraz ich mamom. Inicjatywa może też liczyć na wsparcie harcerzy i wolontariuszy-pracowników z biura McDonald’s Polska.

Punkt działa codziennie, uwzględniając weekendy, w godzinach 10-16. Aby skorzystać z opieki, należy zgłosić się do wolontariuszy z Grupy Centrum na Dworcu Centralnym.

Nie tylko „Maczek” na Centralnym

Sytuacja ofiar wojny w Ukrainie dotyczy wielu z nas osobiście, ponieważ 10% naszych pracowników w Polsce to Ukraińcy, dlatego od początku konfliktu skupiamy się na działaniach pomocowych, które mają namacalną wartość. Reagujemy na potrzeby. Wspólnie z franczyzobiorcami przekazujemy bezpłatne, ciepłe posiłki i napoje w punktach dla uchodźców, na dworcach oraz w naszych restauracjach. Pomagamy także pracownikom McDonald’s z rynku ukraińskiego w znalezieniu miejsca pracy i zakwaterowania w ramach naszego Systemu w Polsce. Stworzyliśmy fundusz zapomogowy, wspierający naszych pracowników w sprowadzaniu rodzin z Ukrainy

– mówi Adam Pieńkowski, dyrektor generalny McDonald’s Polska

W działania pomocowe angażuje się także Fundacja Ronalda McDonalda, której ambulans udziela wsparcia medycznego w Przemyślu. Fundacja finansuje również łóżka w szpitalach dla rodziców małych pacjentów z Ukrainy i zapewnia zakwaterowanie w Domach Ronalda McDonalda opiekunom ciężko chorych dzieci.


***

Zapraszamy na fanpage McDonald’s Polska
 https://www.facebook.com/McDonaldsPolska 
 i http://mcdonalds.pl.

 McDonald’s Polska rozpoczął działalność w 1992 roku, otwierając pierwszą restaurację w Warszawie. Obecnie w Polsce działa ponad 490 restauracji sieci, które zatrudniają ponad 28 000 osób. Prawie 90% z nich to obiekty prowadzone przez ponad 70 niezależnych przedsiębiorców w oparciu o umowę franczyzy z McDonald’s.

PDF
DOCX

Załączniki

Pobierz wszystkie
McDonald’s otworzył punkt opieki „Maczek” na Dworcu Centralnym dla dzieci uchodźców z McD_Świetlica_Informacja prasowa_24 03 2022.docx
pobierz
Maczek świetlica - logo.png
pobierz
Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog - logo.png
pobierz
fot. McDonald's Maczek Świetlica (1).jpg
pobierz
fot. McDonald's Maczek Świetlica (4).jpg
pobierz
fot. McDonald's Maczek Świetlica (2).jpg
pobierz
fot. McDonald's Maczek Świetlica (3).jpg
pobierz

Powiązane treści